Zabiegi Fizykalne

DSC_6573

Pulsujące pole elektomagnetyczne niskiej częstotliwości

Magnetoterapia to szeroko rozpowszechniona metoda z zakresu fizykoterapii, polegająca na zastosowaniu zmiennego pola elektromagnetycznego o niskiej indukcji i częstotliwości. Jest to metoda bezpieczna, dobrze tolerowana przez pacjentów i łatwo dostępna.

Pulsujące pole elektromagnetyczne niskiej częstotliwości (PEMF) przenika ciało pacjenta w całości dochodząc do najgłębszych struktur równocześnie koncentruje się w miejscu przyłożonych aplikatorów. Sama wiązka ma bezpośredni wpływ na zwiększony ruch jonów chemicznych towarzyszący zmiennej przepuszczalności błon komórkowych oraz wzrost potencjału energetycznego komórek. Zmienne pole elektromagnetyczne indukuje w tkankach prąd elektryczny wpływający na systemy piezoelektryczne m.in. kolagen i inne związki białkowe. Powstający prąd piezoelektryczny będzie wpływał na kościotworzenie, zmianę tonusu mięśniowego oraz wzajemne ruchy między komórkami. Także pobudzenie układu krążenia będzie wyzwalało pozytywne efekty poprzez polepszenie trofiki tkanek.

U małych zwierząt stosuje się różne typy aplikatorów – sztywne koła tzw. solenoidy, do którego wkłada się pacjenta, kwadratowe dyski lub miękkie aplikatory, które można przyłożyć bezpośrednio do ciała. U koni z reguły używa się derek magnetycznych, gdyż są one dopasowane do wielkości zwierzęcia. Wiele z nich ma specjalne aplikatory na kończyny dzięki czemu jest możliwość aplikacji skoncentrowanej wiązki na kilka obszarów równocześnie.

Ogromną zaletą zabiegu jest znakomita tolerancja, zwierzęta niejednokrotnie usypiają w trakcie zabiegu. Brak skutków ubocznych, bezpieczeństwo oraz doskonałe efekty terapeutyczne czynią ją jedną z najczęściej wybieranych metod fizykalnych. Ponadto możliwość stosowania terapii przez bandaże i opatrunki gipsowe oraz brak przeciwwskazań do implantów metalowych pozwala na jej zastosowanie już w pierwszych godzinach po zabiegach operacyjnych.

Czytaj więcej

DSC_7750

Salus Talent

Nowość w medycynie weterynaryjnej – zabieg z zakresu fizykoterapii, wykorzystujący głęboką stymulację elektromagnetyczną przenikającą do 10 cm w głąb tkanek! Jest to doskonałe narzędzie do terapii z przewlekłego bólu oraz nieprawidłowego napięcia mięśniowego.

Salus Talent to pierwszy na rynku zabieg, podczas którego pulsowanie pola magnetycznego jest subiektywnie odczuwane przez pacjenta. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu indukcji magnetycznej rzędu 2,5 tesli przy utrzymaniu częstotliwości do 50Hz. Wysoka indukcja i niespotykanie głęboka stymulacja elektromagnetyczna pozwala przeniknąć przez warstwy odzieży, gips i opatrunki aż do ściśle wyznaczonego obszaru wewnątrz ciała pacjenta.

Podczas zabiegu dochodzi do pobudzenia organizmu na wielu poziomach, co wpływa na układ krwionośny, nerwowy i mięśniowo-szkieletowy. Dzięki temu uruchamiane są mechanizmy przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawia się trofika tkanek oraz odżywienie komórek. Cały efekt bardzo korzystnie wpływa na regenerację uszkodzonych struktur oraz przynosi szybką i skuteczną ulgę u pacjentów z bólem ostrym lub przewlekłym.

 

Zalety Salus Talent:

– Bezpieczny

– Skuteczny

– Przynoszący natychmiastowe efekty

– Wnikający głęboko w tkanki miękkie

– Dobrze tolerowany przez pacjentów weterynaryjnych

 

Wskazania dla psów:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– zespoły przeciążeniowe mięśni i stawów

– przykurcze, zaniki mięśniowe

– stany po urazach

– stany pooperacyjne

– porażenia/ uszkodzenia nerwów obwodowych

– zaburzenia układu moczowo – płciowego

– stany po zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów

– dyskopatie

 

Czytaj więcej

DSC_7606

SIRIO – głęboka stymulacja kawitacyjna

Nowość w medycynie weterynaryjnej – metoda z zakresu innowacyjnej fizykoterapii, wykorzystująca pozytywne właściwości fal akustycznych o częstotliwości 38Hz. Jest bezpieczna, przynosi długotrwałe efekty terapeutyczne poprzez wzmożenie miejscowej przemiany materii i usuwanie produktów ubocznych.

 

 

Terapia SIRIO to synergistyczne połączenie zjawiska kawitacji, efektu termicznego oraz drgań mechanicznych, które wspólnie powodują bardzo skuteczne usuwanie metabolitów nocyceptywnych (bólowych) z organizmu pacjenta. Najnowocześniejsza technologia zastosowana w tym urządzenia pozwala na zintensyfikowanie korzystnych efektów terapeutycznych w tkankach poddanych zabiegowi. Poprzez skuteczne zwiększenie miejscowej przemiany materii pozwala uzyskać szybką i trwałą regenerację mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny a efekty często widoczne są już po pierwszym zabiegu. Jest to bardzo skuteczna metoda w terapii dysfunkcji układu mięśniowo- szkieletowego m.in. zwapnień, uszkodzeń ścięgien, więzadeł. Może być stosowana zarówno w stanie ostrym jak i w schorzeniach przewlekłych.

 

Wskazania dla psów:

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– obrzęki,

– krwiaki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– dyskopatie

– tłuszczaki

– przeciążenia mięśni

– zwapnienia mięśni, ścięgien, więzadeł

– hiper- i hipotrofia mięśniowa

 

Czytaj więcej

DSC_7666

Ultradźwięki

Skuteczna metoda z zakresu fizykoterapii, wykorzystująca biostymulacyjne właściwości fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 16 kHz.  Ultradźwięki to zabieg silnie bodźcowy, co oznacza, że wywiera duży wpływ na organizm. Umiejętnie zastosowany przyniesie ulgę w bólu i innych dolegliwościach.

 

Ultradźwięki terapeutyczne są zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa głębokiego. Energia wytwarzana przez aparaty do sonoterapii najszybciej rozchodzi się w ciałach stałych, nieco wolniej w płynach, najwolniej w powietrzu – dlatego podczas wykonywania zabiegu niezbędny jest środek sprzęgający w postaci żelu lub wody. Zjawisko to związane jest z przekazywaniem energii napotkanym cząsteczkom, wprawianiem ich w ruch drgający. I tak, tkanka kostna oraz chrzęstna ma największe powinowactwo do pochłaniania ultradźwięków, tkanka mięśniowa już mniejsze, kolejna jest tkanka nerwowa natomiast tkanka tłuszczowa praktycznie ich nie pochłania.

Podczas stosowania ultradźwięków zachodzą procesy mechaniczne, termiczne oraz fizykochemiczne. Działanie mechaniczne to mikromasaż tkanek wynikający z powstającej różnicy ciśnień, działanie termiczne ma swoje źródło w zamianie energii mechanicznej w cieplną dzięki czemu podczas zabiegu dochodzi do podwyższenia temperatury tkanek natomiast działanie fizykochemiczne przyspieszenie procesu utleniania i redukcji białek oraz wzrost pH.

 

Od tych zjawisk zależą efekty biologiczne zabiegu:

– wzrost syntezy kolagenu,

– przyspieszenie syntezy DNA komórek,

– rozszerzenie naczyń krwionośnych,

– zwiększenie aktywności fibroblastów,

– zmiany czynnościowe na powierzchni błon komórkowych.

 

Stosując zabiegi sonoterapii możemy u pacjenta wywołać efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny, poprawić ukrwienie tkanek poddanych zabiegowi, przyspieszyć gojenie ran oraz zwiększyć rozciągliwość tkanki łącznej co będzie istotne w terapii blizn i zrostów.

 

Zalety terapii ultradźwiękowej:

1. Bezinwazyjna

2. Bezpieczna dla pacjenta

3. Brak konieczności podawania środków uspokajających podczas zabiegu

4. Może być alternatywną terapią w przypadku nietolerancji zwierzęcia na farmakologiczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

 

Wskazania dla psów:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– zespoły przeciążeniowe mięśni i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– trudno gojące się rany

– stany po urazach

– obrzęki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– zwapnienia w obrębie tkanek miękkich

– hipertrofia mięśniowa

 

Czytaj więcej

DSC_8111

Elektroterapia

Popularna metoda fizykoterapii, wykorzystująca właściwości prądu elektrycznego w celu stymulacji tkanek, przy czym nie sam prąd jest przyczyną powstawania pożądanych efektów, ale szybkie zmiany jego natężenia w jednostce czasu. Stosowana w serii zabiegowej przez doświadczonego terapeutę zawsze przynosi pożądane efekty.

 

Elektroterapia polega na wykorzystaniu urządzeń generujących prąd elektryczny, który działa znieczulająco, relaksująco lub wzmacniająco na tkankę mięśniową. Wśród różnych rodzajów prądów, najczęściej stosowane w dziedzinie weterynarii są NMES ( Stymulacja Nerwowo-Mięśniowa) oraz TENS ( Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów). TENS używany jest zazwyczaj jako terapia przeciwbólowa w przeciwieństwie do NMES, gdzie głównym celem jest stymulacja nerwowa.

Terapia TENS to elektroterapia stosowana za pomocą prądu impulsowego niskiej częstotliwości. W zależności od potrzeb stosowane są różne typy elektrostymulacji – efekty przeciwbólowe uzyskuje się poprzez mechanizm bramki kontrolnej, która hamuje przewodnictwo bólowe. W weterynarii stosowany jest zazwyczaj TENS konwencjonalny, który doskonale sprawdza się również w sytuacji, w której nie ma możliwości działania dokładnie w miejscu powstawania bólu. Poprzez zastosowanie segmentarnego ułożenia elektrod (przykręgosłupowo) możliwe jest wywołanie efektu przeciwbólowego w niedostępnym miejscu bolesnym.

 

Wskazania dla psów:

– bóle grzbietu

– stany po zabiegach (ortopedycznych, neurologicznych)

– dysfunkcje ortopedyczne

– brak tolerancji pacjenta na farmakologiczne środki przeciwbólowe

– dyskopatie

– poprawa ukrwienia, odżywienia tkanek

– zniesienie lub ograniczenie bólu podczas ćwiczeń biernych

– zespół ogona końskiego

– zespół Wobblera

– zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i kończyn

– atrofia mięśni

 

Terapia NMES to rodzaj elektroterapii z zakresu prądu niskiej częstotliwości. Poprzez dostarczenie prądu do płytki końcowej nerwu ruchowego uzyskuje się depolaryzację nerwu i tym samym skurcz mięśniowy. NMES pobudza w pierwszej kolejności włókna typu I – szybkokurczliwe a następnie typu II – wolnokurczliwe. Jest to kolejność odwrotna niż w skurczu mięśniowym wywołanym przez świadomy ruch ciała, jednak zastosowanie optymalnej częstotliwości podczas terapii NMES spowoduje reakcję najlepszą i najbliższą odpowiedzi fizjologicznej, z minimalnym skutkiem zmęczenia. Dzięki temu doskonale sprawdza się u pacjentów zagrożonych atrofią mięśniową wynikającą z unieczynnienia. Może też działać wspomagająco u pacjentów pooperacyjnych, u których zdolność do samodzielnego maksymalnego skurczu jest obniżona.

 

Wskazania dla psów:

– bóle mięśniowe i nerwowe

– atrofia mięśni

– stany po zabiegach (ortopedycznych, neurologicznych)

– przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych

– porażenia wiotkie i spastyczne

– stany zapalne tkanek miękkich

– zaburzenia krążenia obwodowego

– zapalenia okołostawowe

– stany pourazowe stawów i mięśni

– choroba zwyrodnieniowa stawów

– obrzęki

 

Ogromną zaletą danego zabiegu jest możliwość wypożyczenia elektrostymalatora i prowadzenie terapii w domu. Oczywiście przed podjęciem terapii pierwszy zabieg wykonuje się w gabinecie i właściciel dostaje zaprogramowane indywidualnie urządzenie po wykluczeniu przeciwwskazań u jego pupila.

 

Czytaj więcej

DSC_6968

Skoncentrowana Fala uderzeniowa (Extraporeal Shock Wave)

Pozaustrojowa fala uderzeniowa to obecnie jedną z najskuteczniejszych metod fizykalnych stosowana z powodzeniem w weterynarii do leczenia kontuzji układu ruchu oraz chronicznego bólu pochodzącego z aparatu mięśniowo-powięziowego.

 

Terapia skoncentrowaną falą uderzeniową (ESWT) jest metodą fizykoterapii szeroko rozpowszechnioną w wielu działach medycyny ludzkiej i weterynaryjnej. Powszechnie używana w rehabilitacji koni, sprawdza się także w terapii małych zwierząt. Z punktu widzenia fizyki fala uderzeniowa to fala mechaniczna (dźwiękowa) która cechuje się niską częstotliwością i dużą zmianą ciśnienia w bardzo krótkim czasie. W aparatach medycznych jest ona generowana na kilka sposobów: za pomocą metody hydraulicznej, elektromagnetycznej, piezoelektrycznej lub pneumatycznej.

Biorąc pod uwagę gęstość energii wykorzystywanej podczas zabiegu wyróżniamy falę uderzeniową wysoko i niskoenergetyczną. Pierwsza wykorzystywana jest głównie do likwidacji złogów wapniowych, druga wywiera działania przeciwbólowe oraz stymuluje procesy regeneracyjne.

Generowana poza ciałem pacjenta fala uderzeniowa w sposób skoncentrowany dociera nawet na głębokość kilkunastu centymetrów w głąb ciała, nie wywołując znaczącego wpływu na tkanki sąsiadujące. Oznacza to, że efekt biologiczny poza obszarem leczonym nie jest wyzwalany, dzięki czemu mamy pewność precyzji w działaniu terapeutycznym.

Fala ciśnienia doskonale przechodzi przez płyny i tkanki miękkie a jej najlepsze działanie będzie występowało w miejscach, gdzie zachodzi zmiana impedancji (gęstości), np. połączenia kości z tkanką ścięgnistą lub powięzią. Płyny absorbują największą ilość energii, a tkanka mięśniowa i tłuszczowa pochłaniają jej minimalną ilość. Terapia ESWT wywołuje silne działanie przeciwbólowe poprzez mechaniczne i chemiczne oddziaływanie już na poziomie komórkowym, dzięki czemu efektywność tych zabiegów jest bardzo wysoka.

Czytaj więcej

DSC_8094-2

Rytmiczna terapia Matrix Marhythe

Innowacyjna terapia przywracająca fizjologiczną oscylację międzykomórkową. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, że działanie lokalne wywołuje globalny efekt terapeutyczny. Wpływa nie tylko na struktury powierzchowne, ale także na głębokie i trudno dostępne.

Terapia jest praktycznym wynikiem badań nad biologią komórek  prowadzoną na Erlangen University w Niemczech. Ludzki organizm oscyluje w sposób ciągły – podobnie jak ciała wszystkich zwierząt endotermicznych (np. konie, koty, psy) – w zakresie częstotliwości od 8 do 12 razy na sekundę. Stanowiące 45% masy ciała mięśnie szkieletowe są najważniejszą jednostką mocy i najsilniejszym „generatorem impulsów” dla mikrokrążenia. Podczas gdy pompa mięśnia sercowego odpowiada za krążenie obwodowe w żyłach i tętnicach, przez które krew transportuje tlen i składniki odżywcze do komórek, rytmicznie wibrujące mięśnie szkieletowe odgrywają istotną rolę w usuwaniu produktów metabolicznych z komórkowej tkanki łącznej.

W bezpośredniej bliskości każdej komórki drgania prowadzą do efektu pompowania, który ułatwia transport składników odżywczych, przeciwciał i produktów odpadowych. Jeśli w ciele występują jakiekolwiek zaburzenia mięśniowe, drgania spowalniają. Może to w efekcie prowadzić do powstawania obrzęków, ponieważ w obszarze zaburzonym komórki nie są dostatecznie zaopatrzone. Początkowo może dojść do bolesnego stwardnienia tkanki, co w dalszej konsekwencji doprowadza do zmian strukturalnych w tkance mięśniowej, naczyniach krwionośnych i tkankach nerwowych. Bez efektu pompowania zdrowych, rytmicznie wibrujących mięśni, sprawne funkcjonowanie komórek jest niemożliwe.

Czytaj więcej

DSC_7619

Laser wysokoenergetyczny

Metoda fizykoterapii, wykorzystująca biostymulacyjne właściwości wysokoenergetycznego promieniowania laserowego, które znacząco skraca czas terapii oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Terapia stosowana w serii zabiegowej przez doświadczonego terapeutę przynosi znakomite efekty bez skutków ubocznych.

 

Terapia laserowa jest popularną metodą wykorzystywaną w fizjoterapii zwierząt. Działanie biologiczne lasera zmienia potencjał czynnościowy błon komórkowych, usprawnia oddychanie komórkowe, stymuluje syntezę kolagenu i białek (reakcje pierwotne) w efekcie czego dochodzi do uzyskania efektu przeciwzapalnego, przeciwbólowego oraz biostymulującego (reakcje wtórne).

Laser niskoenergetyczny powoduje wzrost temperatury tkanek o nie więcej niż 1°C, jest również bezpieczną metodą światłoterapii, która oddziałuje pozytywnie na zmiany chorobowe, nie wpływając jednocześnie na zdrowe tkanki. Laser ten najczęściej stosowany jest w leczeniu ran i uszkodzeń tkanki miękkiej, np. odleżyn i blizn, jak również w przypadku bólu pleców lub przy przepuklinach dysków. Pozytywne efekty odnotowuje się również w leczeniu uszkodzeń nerwów obwodowych.

 

Efekty działania lasera o małej mocy:

1. Zmniejszenie lub eliminacja bólu

2. Zmniejszenie stanu zapalnego

3. Stymulacja wzrostu komórek w obrębie uszkodzonych tkanek

4. Stymulacja wzrostu aksonów komórki nerwowej

5. Przyspieszanie gojenia się ran

 

Zalety niskoenergetycznej terapii laserowej:

1. Bezinwazyjny

2. Brak skutków ubocznych

3. Bezpieczny

4. Brak konieczności podawania środków uspokajających podczas zabiegu

5. Skuteczny

6. Może być alternatywną terapią w przypadku nietolerancji zwierzęcia na farmakologiczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

 

Wskazania dla koni:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– trudno gojące się rany

– stany po urazach (zwichnięcia, krwiaki)

– obrzęki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– stymulacja gojenia w okresie pooperacyjnym

– złamania, skręcenia, stłuczenia

 

Wskazania dla psów:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– trudno gojące się rany

– stany po urazach (zwichnięcia, krwiaki)

– obrzęki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– dyskopatie

– stymulacja gojenia w okresie pooperacyjnym

– zespoły bólowe kręgosłupa

– złamania, skręcenia, stłuczenia

Czytaj więcej

DSC_6990

Laseroterapia niskoenergetyczna

Jedna z najpopularniejszych metod fizykoterapii, wykorzystująca  biostymulacyjne właściwości niskoenergetycznego promieniowania laserowego.

Terapia stosowana w serii zabiegowej przez doświadczonego terapeutę przynosi znakomite efekty bez skutków ubocznych.

 

Terapia laserowa jest popularną metodą wykorzystywaną w fizjoterapii zwierząt. Działanie biologiczne lasera zmienia potencjał czynnościowy błon komórkowych, usprawnia oddychanie komórkowe, stymuluje syntezę kolagenu i białek (reakcje pierwotne) w efekcie czego dochodzi do uzyskania efektu przeciwzapalnego, przeciwbólowego oraz biostymulującego (reakcje wtórne).

Laser niskoenergetyczny powoduje wzrost temperatury tkanek o nie więcej niż 1°C, jest również bezpieczną metodą światłoterapii, która oddziałuje pozytywnie na zmiany chorobowe, nie wpływając jednocześnie na zdrowe tkanki. Laser ten najczęściej stosowany jest w leczeniu ran i uszkodzeń tkanki miękkiej, np. odleżyn i blizn, jak również w przypadku bólu pleców lub przy przepuklinach dysków. Pozytywne efekty odnotowuje się również w leczeniu uszkodzeń nerwów obwodowych.

 

Efekty działania lasera o małej mocy:

1. Zmniejszenie lub eliminacja bólu

2. Zmniejszenie stanu zapalnego

3. Stymulacja wzrostu komórek w obrębie uszkodzonych tkanek

4. Stymulacja wzrostu aksonów komórki nerwowej

5. Przyspieszanie gojenia się ran

 

Zalety niskoenergetycznej terapii laserowej:

1. Bezinwazyjny

2. Brak skutków ubocznych

3. Bezpieczny

4. Brak konieczności podawania środków uspokajających podczas zabiegu

5. Skuteczny

6. Może być alternatywną terapią w przypadku nietolerancji zwierzęcia na farmakologiczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

 

Wskazania dla koni:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– trudno gojące się rany

– stany po urazach (zwichnięcia, krwiaki)

– obrzęki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– stymulacja gojenia w okresie pooperacyjnym

– złamania, skręcenia, stłuczenia

 

Wskazania dla psów:

– choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa

– stany zapalne tkanek miękkich i stawów

– uszkodzenia tkanek miękkich

– trudno gojące się rany

– stany po urazach (zwichnięcia, krwiaki)

– obrzęki

– porażenia nerwów obwodowych

– odleżyny

– blizny

– dyskopatie

– stymulacja gojenia w okresie pooperacyjnym

– zespoły bólowe kręgosłupa

– złamania, skręcenia, stłuczenia

Czytaj więcej